Klicka för störreKlicka för större

Hade journatt på jobbet och slutade passet klockan nio i morse. En buss in till stan och så satt jag på franska bageriet och åt frukost och bläddrade i modemagasin. Fint det.
När personalen började spela en julskiva med inledningslåt So this is christmas kände jag att det var dags att gå. För det är det fan inte än! Jul, alltså.
Det är oktober och hösten mår alldeles utmärkt! Det märks när solen får de gula löven att lysa som guld. Det märks när man sparkar omkring i löv som knastrar på ett fantastiskt krispigt vis. Och det märks på luften.
Jag gick från fiket med shopping i sinnet. Om vi inte ska till Köpenhamn längre så har jag pengar över som ju inte kan ligga oanvända bara sådär!
För en gångs skull hittade jag massor jag ville ha. Så mycket fint!
Bland annat en ovanligt galen 80-talskavaj. Vit med svarta prickar. Fantastisk. Second hand givetvis; en sådan kavaj måste man vara ensam om - där accepterar jag inga masstillverkningar.

Om ni ber snällt så kanske jag visar den här imorgon. (Snälla, be snällt...)
Comments (3) Write comment
Show other posts
Shops Lotta Jewelry shop Photo shop