Klicka för störreKlicka för större

Igår var jag på årliga julfesten hemma hos gamla Sambon. Det är bara hon och jag som är bjudna på den festen och har så varit i över tjugo år.
Förutom en finfin bok av en finfin nörd fick jag rota runt i kassar med gamla väskor, vykort och sjalar som Sambons familj ärvt av en släkting. En underbar fuskpäls, två perfekta skinnväskor, två sjalar varav en har Eiffeltornet tryckt på sig, en hel hög med vykort som ett efter ett kommer hamna här under rubriken Veckans vykort. Och så en liten tobaksask med svartvita filmisar som man fick med kakaopaketen förr i tiden. I den lilla asken låg också två tågbiljetter, en från 1950 och en från 1953. Det ena tåget gick från Björkliden till Låktatjåkka, den andra mellan Malmö och Lund.
SÃ¥ himla, himla fint!
Det kändes som en skattjakt att få leta bland alla de gamla sakerna och ta med sig godsakerna hem.
Jag tycker det är så fint att Sambon och hennes familj tänker på Second hand-älskande Lotta innan de slänger eller skänker till Myrorna.
Tack tack tack, säger jag!
Show other posts
Shops Lotta Jewelry shop Photo shop