Sedan flera år tillbaka lider jag av kroniska nässelutslag. Det uttrycker sig så att vid extrem värme eller kyla, vid stress eller allergi får jag nässelutslag. Speciellt på ställen där jag kliat mig eller om jag haft kläder som sitter åt för mycket eller har såna där irriterande sömmar eller lappar. Just nu är jag allergisk till tusen för nåt jädrans pollen därute och därför blir det såhär när jag provat ett gäng solbrillor där bågarna glidit över kinden på väg mot örat.
Snyggt. Himla snyggt.
David tar givetvis tillfället i akt och fotograferar eländet för att skicka till sin bror, Allergikern, med meddelandet
Du kan ju vara glad att du inte lider av det här också.
Kul att mitt lidande kan vara till glädje för andra. Verkligen lajban.
majj gaad! jag har sagt det förr och jag säger det igen: det ser inte friskt ut ..inte nånstans! finns det inget piller eller nåt du kan ta liksom? puss från oroande närstående
Ha ha! Jag visste väl att fröken hudterapeut skulle ge sig till känna här! Jag glömde ta allergimedicinen i morse. Då blir det alltid värre. Sedan har det varit lite mycket att göra på sistone. Det gör ju inte det hela bättre. men lugn och fin, Johanna. De är inte farliga. Bara fula, i en kvart ungefär, sen försvinner dem.
vad jobbigt! har du ingen allergimedicin?
ifall du blir gravid nån dag hoppas jag att du inte får som mig. Jag fick nässelutslag över hela magen. Det är bland det jobbigaste jag varit med om med min kropp!
Alltså det här är extremt lite jämfört med hur det var när jag fick det första gången. Då var hela kroppen täckt av utslag. Fanns ingen yta mellan utslagen på benen och armarna när det var som värst. Så detta är liksom inte så jobbigt om man jämför. Hade det hela tiden under ett halvår och efter det är det kroniskt.
Jag har också haft överkänslighet mot kyla värme o tryck men lyckades trycka tillbaka det med kortisontabletter . Testat det ?
Ja, när jag fick mina nässelutslag första gången var det så illa att det inte bet med kortison eller något läkarna skrev ut- hade utslagen varje dag i ett halvår den gången så nu är det kroniskt. Får nässelutslag om jag stressar, om det är för kallt eller varmt, om jag kliar mig, om det är allergisäsong. Kommer förmodligen alltid ha det och vill ju inte äta kortison jämt. Oftast yttrar det sig bara som upphöjda klimärken och försvinner efter en halvtimme.